ال کارنیتین

فواید ال کارنیتین استقامت، چربی سوزی و عملکرد مغز

 

متأهل هستید؟ معمولاً هر چه انسان به سنین جوانی نزدیک‌تر باشد راحت‌تر وزن کم می‌کند. بسیاری از اوقات دیده شده بعد از ازدواج چاقی به صورت یک بختک روی آدم می‌افتد و دست از سرمان بر نمی‌دارد. همیشه کمبود متابولیسم می‌تواند کاری با بدن ما کند که چنگیزخان مغول با ایران نکرد. چاقی آدم را از ریخت و قیافه می‌اندازد. تیپ آدم را به هم میزند.

اعتماد به نفس آدم را می‌گیرد. و غلبه بر آن گاو نر می‌خواهد و مرد کهن. باید مدت‌های طولانی ورزش کنی و رژیم بگیری. واقعاً کار سختی است، مخصوصاً برای افراد متأهل که تا جان در بدن دارند باید کار کنند و وقت برای سر خاراندن ندارند. چون دخل و خرج زندگی هیچ کس و هیچ چیز را نمی‌شناسد و با هیچ کس شوخی ندارد.

ورزشکار هستید؟ یا ممکن است شما یک ورزشکار حرفه‌ای باشید و اصلاً مشکل چاقی نداشته باشید. بلکه خستگی و بی انرژی بودن امانتان را بریده باشد. یا بخواهید در یک مسابقه خاص شرکت کنید و مجبور باشید وزن کم کنید. کابوسی از این وحشتناک‌تر وجود ندارد. البته اگر آدم انگیزه داشه باشد می‌تواند. آری شود ولیکن به خون جگر شود.

اول مشکل تیروئید! فقط کافی است مشکل تیروئیدی نداشته باشید. چون مکمل ال کارنیتین برای کسانی که کم کاری تیروئید دارند کار خاصی نمی‌تواند انجام دهد. اگر این یک مورد را مد نظر داشته باشید و اگر هم کم کاری تیروئید دارید آن را درمان کنید با ال کارنیتین دیگر هیچ چیز نمی‌تواند جلوی لاغر شدن شما را بگیرد.

در این مقاله می‌خوانید:

 1. لاغر کننده بودن ال کارنیتین راست است یا دروغ؟
 2. ترکیبات ال کارنیتین
 3. مدل‌های متفاوت و انواع مختلف ال کارنیتین
 4. آیا خود بدن می‌تواند ال کارنیتین بسازد؟
 5. داستان متابولیسم پایین چیست؟
 6. فواید ال کارنیتین
 • استقامت را افزایش می‌دهد
 • کاهش وزن را تسریع می‌بخشد
 • از آسیب عضله جلوگیری می‌کند
 • تقویت چربی سوزی
 • عملکرد مغز را تقویت می‌کند
 • قند خون را تنظیم می‌کند
 1. سایر اثرات مکمل ال کارنیتین در درمان بیماری‌ها
 2. مواردی که در آن‌ها ال کارنیتین به وفور یافت می‌شود
 3. مقدار مصرف ال کارنیتین چقدر است؟
 4. موارد استفاده مکمل ال کارنیتین و دستور العمل ها
 5. آیا ال کارنیتین عوارضی هم دارد؟
 6. موارد منع مصرف ال کارنیتین
 7. ای بابا! بالاخره ال کارنیتین مصرف کنیم یا نه؟
 8. چکیده همه حرف‌های ما
 9. نظرات کسانی که ال کارنیتین را مصرف کرده‌اند

 

بیایید با آن روبرو شویم: اسیدهای آمینه تقریباً در همه ابعاد سلامتی بسیار مهم هستند. این ترکیبات بلوک‌های ساختاری پروتئین‌ها هستند که پوست، مو و ماهیچه‌های ما را تشکیل می‌دهند و عملکردهای مختلفی را در بدن انجام می‌دهند. با وجود سلامتی، برخی از اسیدهای آمینه مانند ال کارنیتین و گلیسین از بقیه متمایز هستند.

فقط در مقادیر کمی در غذاهای خاص مانند گوشت گاو، ماهی و مرغ یافت می‌شود، به راحتی می‌توان گفت که بسیاری از ما به اندازه کافی ال کارنیتین را در رژیم‌های خود دریافت نمی‌کنیم. خوشبختانه، این ماده همچنین به شکل کپسول، مایع یا تزریق برای تهیه دوز سریع و کارنیتین غلیظ موجود است.

در تحقیقات معلوم شده است که این مکمل سوپر استار عملکرد ورزشی را افزایش می‌دهد تا چربی سوزی به سطح بالاتری برسد. در اینجا آنچه شما باید در مورد این اسید آمینه مهم بدانید که چه کاری می‌تواند برای شما انجام دهد مطالعه خواهید کرد.

لاغر کننده بودن ال کارنیتین راست است یا دروغ؟

 

برای اینکه بدانیم که آیا لاغر کننده بودن ال کارنیتین راست یا دروغ باید اول این مکمل را بشناسیم و بدانیم که ترکیبات آن چیست. بعد از این که ترکیبات آن را دانستیم باید بدانیم که این ترکیبات چه‌کار می‌کنند. آیا این کار و خاصیتی که دارند واقعاً به لاغر شدن می‌انجامد یا نه.

خوب اگر شما هم می‌خواهید بدانید که ال کارنیتین واقعاً لاغر می‌کند یا نه باید با ما همراه باشید. چون ما هم مثل شما واقعاً می‌خواهیم بدانیم.

ترکیبات ال کارنیتین

 

ال کارنیتین از یک ترکیب تأیید شده چهارتایی آمونیوم تشکیل شده. حالا این ترکیب چیست؟ برای شناخت بهتر باید بدانیم این ترکیب دیگر در کجاها به کار رفته تا شناخت بهتری از آن پیدا کنیم. ترکیب چهارتایی آمونیوم در دزهای بسیار بالاتر به چند منظور به کار می‌رود. یکی از آن منظورها ضد عفونی کردن و گند زدایی است. در این حالت و استفاده آن بیشتر در فراوری مواد غذایی و همچنین در مراکز آموزشی و مدارس به کار می‌رود. یکی دیگر از استفاده‌های ترکیب‌های چهارتایی آمونیوم خاصت تجزیه کردن چربی است.

در واقع این مورد است که مورد نظر ما است. این خاصیت دومی در بدن انسان باعث می‌شود اسیدهای چرب طی فرایندی تجزیه شده و به سمت میتوکندری‌ها فرستاده شود و در آنجا به‌عنوان سوخت سلول مورد استفاده قرار گیرد. البته این را بدانید که دز آن در بدن باید بسیار پایین باشد و حد استانداردی از آن مد نظر ما است.

به همین دلیل است کسانی که از مکمل ال کارنیتین استفاده کرده‌اند همیشه اظهار می‌کنند که ال کارنیتین انرژی زا هم هست. دلیل آن را هم که توضیح دادیم، در واقع همان تجزیه چربی و آماده کردن آن به صورت سوخت است که معمولاً اگر شما در حال ورزش باشید همان‌جا در حین تمرین استفاده می‌شود و غزل خداحافظی را می‌خواند. خوب این خبر بسیار خوبی است.

کارنیتین نوعی اسید آمینه است که با انتقال اسیدهای چرب به میتوکندری در جایی که می‌توان آنها را سوزاند و از آن به عنوان سوخت استفاده کرد، میزان انرژی را بالا می‌برد. به همین دلیل، بسیاری از ال کارنیتین به عنوان یک مکمل کاهش وزن برای کمک به برطرف کردن چربی‌های اضافه و چربی سوزی مصرف می‌کنند.

ال کارنیتین به دو شکل وجود دارد: ال کارنیتین و دی کارنیتین.

ال کارنیتین یک فرم فعال است که در بالا بردن متابولیسم و انرژی زایی نقش دارد. این ماده در بدن تولید می‌شود، اما می‌تواند به عنوان یک مکمل نیز مصرف شود یا در بسیاری از غذاهای مختلف پروتئینی نیز یافت شود.

به صورت مکمل، به صورت کپسول، مایع و حتی در برخی موارد به صورت تزریقی هم در دسترس است.

کمبود کارنیتین می‌تواند ناشی از مصرف ناکافی، از بین رفتن بیش از حد آن از طریق اسهال یا دیالیز، اختلالات کبدی، استفاده از داروهای خاص و برخی از اختلالات ژنتیکی باشد.

از آن جهت که در درجه اول در محصولات حیوانی مشاهده می‌شود، گیاهخواران بیشتر در معرض خطر کمبود آن هستند. اگرچه بسیاری از افراد از ال کارنیتین به عنوان راهی برای سرعت بخشیدن به کاهش وزن و چربی سوزی استفاده می‌کنند، اما فواید کارنیتین شامل تقویت عملکرد مغز، جلوگیری از آسیب عضلات، تنظیم قند خون و افزایش استقامت نیز هست.

مدل‌های متفاوت و انواع مختلف ال کارنیتین

چندین مدل کارنیتین مختلف وجود دارد. در اینجا چند نوع از رایج‌ترین آنها ذکر شده است:

استیل ال کارنیتین: تصور می‌شود این نوع کارنیتین به سلامت و حافظه بهره‌های زیادی می‌رساند. به گونه‌ای پردازش شده است که می‌تواند به راحتی از سد خونی مغزی عبور کند.

دی کارنیتین: به عنوان نوع غیرفعال کارنیتین شناخته می‌شود، این فرم می‌تواند با مسدود کردن جذب سایر اشکال فعال باعث ایجاد کمبود کارنیتین شود.

ال کارنیتین آل تارتریت ( L-tartrate) : به دلیل توانایی در کاهش درد عضلات و تقویت عملکرد بدنی، این نوع اغلب در مکمل‌های ورزشی یافت می‌شود.

ال کارنیتین پروپیونیل (Propionyl) : این فرم به افزایش سطح اکسید نیتریک در بدن کمک می‌کند، که رگ‌های خونی را گشاد می‌کند تا جریان خون را تقویت کند.

ال کارنیتین فیوماریت (fumarate) : تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که این نوع کارنیتین می‌تواند به حمایت از سلامت استخوان برای محافظت در برابر از بین رفتن استخوان‌های مرتبط با سن کمک کند.

آیا خود بدن می‌تواند ال کارنیتین بسازد؟

جواب این سؤال دقیقاً بله است. به صورت معمول و طبق دستوراتی که مغز به بدن می‌دهد، می‌تواند همه ال کارنیتین مورد نیاز خود را بسازد. پس چرا ما ال کارنیتین می‌خوریم؟ این پرسش جواب جالبی دارد. چون وقتی بدن متابولیسم پایینی دارد همه اجزای بدن حس و حال کار کردن ندارند.

داستان متابولیسم پایین چیست؟

 

شما یک شرکت را تصور کنید که کار را راه نمی‌اندازند به دلیل این که همه افراد و کارکنان شرکت در حد بسیار شدیدی خوابشان می‌آیند. در این حالت، خوب معمولاً یا کار را راه نمی‌اندازند یا با سرعت خیلی پایینی کار می‌کنند. حالا، تصور کنید حجم کاری که به این شرکت محول می‌شود و پروژه‌های آن پایین نیاید.

یعنی به همان صورت وارد شود و توجهی به خواب آلودگی افراد این شرکت نشده باشد. نتیجه چیست؟ تلنبار شدن کارها و انجام نشدن آن‌ها. یعنی هر موقع نگاهی به کارهای عقب افتاده می‌اندازید با کوهی از کار مواجه می‌شود. بچه‌های شرکت هم که لَخت و بی حال.

حالا این کارهای عقب افتاده را تشبیه کنید به بافت چربی که در پهلو یا شکم یا سینه خود. این‌ها همان کارهای عقب افتاده‌ای است که بدن شما حالش را نداشته انجام دهد. این در حالی است که به خاطر این که نتوانسته‌اید از خیر غذاهای خوشمزه بگذرید و احتمالاً آن را دو لپی نوش جان کرده‌اید.

یا این که طبق عادت غذا خورده‌اید و نگذاشته‌اید بدن حسابی گرسنه شود و به آن غذا داده‌اید. یا اینکه همیشه حس گرسنگی کاذب داشته‌اید یا به تایم غذا شرطی شده‌اید. نوش جانتان؛ اما بدنتان و سطح فعالیت بدنتان این مقدار غذا و این کالری را نیاز نداشته.

در مواقعی که متابولیسم بدن شما پایین است مغز می‌گوید: ال کارنیتین تولید کنم که چه بشود؟ چربی‌ها تجزیه بشوند و استفاده نشوند؟ ولمون کن عاااامو. در ضمن هیسسس، بچه‌ها خوابن.

وقتی هم که شما شروع می‌کنید به ورزش مغز می‌گوید خوب حالا که بچه خوبی بودی و شروع به فعالیت کردی من هم به اندازه مصرف روزانه‌ات ال کارنیتین تولید می‌کنم.

یکی نیست بگوید خوب پدر بیامرز این همه چربی که ذخیره شده چی؟ به اندازه آن‌ها تولید نمی‌کنی که آن‌ها هم مصرف شوند؟ و مغز همچنان جواب نمی‌دهد و با لبخند به ما نگاه عاقل اندر سفیه می‌کند. منظورش این است که جیک جیک مستونت بود، فکر زمستونت بود؟

اینجاست که باید ال کارنیتین مصرف کرد

فواید ال کارنیتین

 

 1. استقامت را افزایش می‌دهد

از آنجا که ال کارنیتین در تولید انرژی نقش اساسی دارد، بسیاری از آن برای بدن سازی و بهبود عملکرد ورزشی به عنوان راهی برای تقویت استقامت و تقویت سطح انرژی استفاده می‌کنند.

در یک مطالعه در کشور ترکیه که در مجله تحقیقات قدرت منتشر شده است، به بازیکنان حرفه‌ای فوتبال سه تا چهار گرم ال کارنیتین قبل از ورزش داده شد. مشخص شد که مدت زمان رسیدن به خستگی را طولانی‌تر می‌کند.

به طور مشابه، یک مطالعه حیوانی در هند که در مجله Wilderness & Medicine Medicine منتشر شده، نشان داد که دادن ال کارنیتین به موش‌ها باعث افزایش استقامت در حرکات بدنی سخت می‌شود.

به همین دلیل، مصرف این آمینو اسید به ویژه ممکن است به ورزشکاران استقامتی مانند دوندگان مسافت طولانی، شناگران یا دوچرخه سواران سود زیادی برساند.

 1. کاهش وزن را تسریع می‌بخشد

بسیاری از افراد به ال کارنیتین به عنوان راهی برای کمک به از دست دادن کیلوهای ناخواسته و کاهش وزن سریع نگاه می‌کنند. در هنگام ترکیب با رژیم و ورزش، برخی از تحقیقات نشان داده شده که می‌تواند در واقع روشی مؤثر برای کاهش وزن باشد.

یک تجزیه و تحلیل از تحقیقات در ایران به نتایج 9 مطالعه اشاره کرده و نشان داد که مکمل کارنیتین منجر به کاهش قابل توجه چربی‌های بدن و بیشتر از دست دادن وزن و همچنین افت بیشتر در شاخص توده بدنی در مقایسه با گروه دارونما می‌شود.

با این حال، نتایج کاهش وزن ال کارنیتین ممکن است متفاوت باشد، و مطالعات دیگر نتایج مختلفی را نشان داده‌اند. به عنوان مثال، در یک مطالعه در استرالیا در مجله بین المللی تغذیه ورزشی و متابولیسم ورزش، 36 زن چاق، ال کارنیتین یا دارونما مصرف کردند و هشت هفته تمرین هوازی را انجام دادند.

در پایان مطالعه، محققان به این نتیجه رسیدند که ال کارنیتین هیچ تاثیری در کل توده بدن یا توده چربی این گروه نداشته است. این مورد به این مسئله اشاره می‌کند که شرایط جغرافیایی و مزاجی هم می‌تواند در روند کاهش وزن و افزایش متابولیسم نقش مهم و موثری داشته باشد. این عدم تأثیر در حالی است که ال کارنیتین ممکن است برای عده زیادی از افراد به درستی کار کند. نباید سریعاً نتیجه گرفت. ال کارنیتین را با ورزش منظم و یک رژیم غذایی سالم همراه کنید تا حداکثر تأثیر آن را ببینید.

 1. از آسیب عضله جلوگیری می‌کند

علاوه بر افزایش استقامت و تقویت وزن، این اسید آمینه همچنین مکمل مفیدی برای ورزشکارانی است که به دنبال پیشگیری و محافظت در برابر آسیب عضلات هستند.

در یکی از مطالعات سال 2014 که در مجله پزشکی ورزشی آسیا منتشر شده است، به 21 ورزشکار پسر روزانه دو هفته قبل از انجام یک آزمایش ورزشی، ال کارنیتین یا دارونما داده شد. در مقایسه با گروه دارونما، افرادی که ال کارنیتین مصرف کرده بودند، دارای نتایجی بودند که نشان دهنده آسیب عضلانی بسیار پایین‌تر است.

 1. تقویت چربی سوزی

همان‌طور که در این مقاله راجع به آن صحبت کردیم اثر چربی سوزی ال کارنیتین فقط در صورتی است که با تمرین مداوم و بدون وقفه طولانی همراه باشد. مکانیزم آن انرژی زا است به همان دلایلی که گفتیم.

علاوه بر کمک به کاهش وزن، این اسید آمینه به تقویت چربی سوزی نیز کمک می‌کند. در یک مطالعه انجام شده در آلمان، شرکت کنندگان دارای اضافه وزن رژیم غذایی منظم را با افزودن ال کارنیتین دریافت کردند. پس از 10 روز، مشخص شد که ال کارنیتین باعث افزایش چشمگیر تجزیه چربی می‌شود. مطالعه دیگری که در مجله فیزیولوژی منتشر شده است. نشان داد که افزایش مقدار ال کارنیتین در ماهیچه‌ها به افزایش چربی سوزی و استفاده از انرژی ذخیره شده در حین انجام فعالیت‌های بدنی کمک می‌کند.

 1. عملکرد مغز را تقویت می‌کند

ال کارنیتین فقط برای بدن شما مفید نیست، برای ذهن شما نیز مفید است. در واقع، تحقیقات امیدوارکننده نشان داده است که این مکمل می‌تواند بر عملکرد مغز تأثیر مثبت بگذارد.

یک مطالعه که توسط دانشگاه کاتانیا در ایتالیا انجام شده و در مجله آمریکایی تغذیه بالینی منتشر شده است. این تحقیقات به بررسی اثرات مکمل ال کارنیتین بر خستگی ذهنی و جسمی در شرکت کنندگان سالمند بالای 100 سال پرداخته است. نه تنها مشخص شد که باعث کاهش کل توده چربی و افزایش توده عضلانی می‌شود بلکه به کاهش خستگی و بهبود عملکرد مغز نیز کمک می‌کند.

مطالعات دیگر حتی نشان داده‌اند که استیل ال کارنیتین، شکل دیگری از ال کارنیتین، می‌تواند به کاهش شناختی معکوس و بهبود حافظه در بیماران مبتلا به آلزایمر کمک کند.

 1. قند خون را تنظیم می‌کند

برخی تحقیقات امیدوارکننده نشان داده‌اند که مکمل کارنیتین می‌تواند به حفظ سطح طبیعی قند خون و مبارزه با مقاومت به انسولین کمک کند.

انسولین هورمونی است که وظیفه انتقال قند از جریان خون به سلولها را دارد که می‌تواند از آن به عنوان سوخت استفاده شود. انسولین بیش از حد می‌تواند منجر به مقاومت به انسولین شود. این موضوع باعث کاهش اثربخشی آن و در نتیجه قند خون بالا می‌شود.

یک مطالعه در رم که در ژورنال کالج آمریکایی تغذیه منتشر شده نشان داد که تزریق ال کارنیتین در افراد مبتلا به دیابت حساسیت به انسولین را بهبود بخشیده و جذب قند از جریان خون را افزایش می‌دهد. یک مطالعه کوچک دیگر در سال 2010 که در بخش پزشکی بالینی دانشگاه ساپینزا انجام شد، نشان داد که ترکیب ال کارنیتین با محدودیت کالری باعث کاهش مقاومت به انسولین و افزایش حساسیت می‌شود.

سایر اثرات مکمل ال کارنیتین در درمان بیماری‌ها

 

جالب است بدانید این مکمل خارق العاده غیر از این موردی که ذکر شد روی سایر کارکردهای بدن هم اثرات جالبی می‌گذارد. معروف است که میگویند یک اثر آنتی اکسیدانی روی توده‌های استخوانی دارد. این یعنی می‌تواند از بروز سرطان استخوان جلوگیری کند. همچنین اثر مثبتی روی بیماری‌های قلبی دارد. از جمله بیماری‌های قلبی که ال کارنیتین روی آن‌ها اثر بهبود دهنده دارد می‌توان به حملات قلبی، حملات قلبی. نارسایی‌های قلبی، آنژین‌ها. بیماری عروق محیطی و لنگی متناوب اشاره کرد.

غیر از بیماری‌های قلبی و عروقی می‌تواند به بیماران دیابتی هم کمک شایانی کند. البته همه این‌ها همراه با ورزش است. حالا این ورزش با توجه به توانایی افراد می‌تواند شدت و ضعف داشته باشد. یکی دیگر از خواصی که قبلاً هم ذکر شد و یادآوری دوباره آن خالی از لطف نیست انرژی زا بودن و کمک به ورزشکاران استقامتی است.

از دیگر اثرات جالب مکمل ال کارنیتین کمک به بهبود بیماران اختلال حافظه مثل آلزایمر است. البته از آن توقع درمان نمی‌توان داشت اما برای پیشگیری می‌تواند بسیار مفید واقع شود. به دلیل گرما و افزایش متابولیسمی که می‌تواند برای ورزشکاران ایجاد کند می‌تواند به مبتلایان به بیماری‌های کلیوی و دیالیزی‌ها هم کمک شایان ذکری کند.

گفته‌هایی وجود دارد که بر روی ناباروری مردان هم اثرات سازنده خوبی دارد و به شرط همراهی مصرف ال کارنیتین با ورزش می‌توان به کمک‌های آن در درمان امید داشت. یکی از موارد جالب آن هم کمک به بهبود سندروم خستگی مزمن است که این مورد به دلیل گرمی بخش بودن عناصر تشکیل دهنده آن است. همچنین در بهبود بیماری جنون و کاهش استرس هم اثرات به اثبات رسیده‌ای دارد.

مواردی که در آن‌ها ال کارنیتین به وفور یافت می‌شود

 

طبق گزارش‌ها از آنالیز مواد غذایی بالاترین منبع ال کارنیتین در گوشت قرمز و لبنیات است.

غیر از این‌ها در بین آجین و دانه‌ها مثل کدو، آفتابگردان، بادام زمینی و کنجد. در بین حبوبات مثل لوبیا، نخود فرنگی و عدس. در بین سبزی‌ها مثل مارچوبه، چغندر، سیب زمینی، کلم بروکلی، جوانه بروکسل، سیر، خردل سبز، بامیه، جعفری و کلم پیچ. در بین میوه‌ها در موز. در بین غلات مثل گندم سیاه، ذرت، ارزن، بلغور جو دوسر، سبوس برنج، گندم، سبوس گندم، جوانه گندم. این‌هایی که یا شد منابع طبیعی ال کارنیتین است. اگر رژیم غذایی لاغری خود را با این موارد با توجه به کالری موجود در آن‌ها تنظیم کنید می‌توانید نتیجه خوبی بگیرید.

محصولات حیوانی بهترین منابع طبیعی ال کارنیتین هستند، غذاهایی مانند گوشت گاو تغذیه شده با چمن بیشترین مقدار ال کارنیتین در هر وعده را دارند. همچنین در بعضی از منابع مانند سبزیجات و غلات نیز به مقدار کمی می‌توان یافت.

غذاهای حاوی بیشترین ال کارنیتین در هر وعده هستند، طبق اعلام موسسه ملی بهداشت:

استیک گوشت گاو، پخته شده، 110 گرم: 56 – 162 میلی گرم

گوشت گاو، پخته شده، 110 گرم: 87-99 میلی گرم

شیر کامل، 1 فنجان: 8 میلی گرم

روغن ماهی، 110 گرم: 4-7 میلی گرم

سینه مرغ، پخته شده، 110 گرم: 5-5 میلی گرم

بستنی، 1/2 فنجان: 3 میلی گرم

پنیر چدار، 55 گرم: 2 میلی گرم

نان گندم سبوس دار، 2 عدد برش: 0.2 میلی گرم

مارچوبه، پخته شده، 1/2 فنجان: 0.1 میلی گرم

 

ال کارنیتین

مقدار مصرف ال کارنیتین چقدر است؟

 

بهترین مقداری که برای استفاده ال کارنیتین از سوی متخصصین پیشنهاد می‌شود مقدار 500 تا 2000 میلی‌گرم است. البته این مقدار در صورتی کارایی دارد که شما به مقدار مناسب تمرین ورزشی داشته باشید. این در حالی است که دز بیشتر مکمل ال کارنیتین هایی که در بازار موجود است همین مقدار است. براساس اکثر تحقیقات فعلی موجود، یک دوز حداکثر دو گرم در روز می‌تواند با خیال راحت و با کمترین عوارض جانبی استفاده شود.

اگرچه کارنیتین به طور طبیعی در منابع غذایی فراوانی یافت می‌شود، اما در فرم مکمل نیز موجود است.

اولین قدم، تصمیم گیری در مورد استفاده از فرم و زمان مصرف مکمل شما است. این ماده را می‌توان در مایع ال کارنیتین، کپسول و اشکال تزریقی برای یک روش سریع و راحت برای تقویت سطح کارنیتین یافت.

“برای استفاده از ال کارنیتین  خوراکی، حتماً آن را همراه با وعده‌های غذایی مصرف کنید تا اثربخشی آن به حداکثر برسد.”

دوز مصرف ممکن است با توجه به نوع مکمل ال کارنیتین متفاوت باشد. به عنوان مثال استیل ال کارنیتین در دوزهای حداکثر تا 2500 میلی گرم در روز قابل استفاده است در حالی که دوز ال کارنیتین آل تارتریت L-tartrate، یک فرم است که معمولاً برای افزایش عملکرد ورزشی استفاده می‌شود و می‌تواند تا 4000 میلی گرم باشد.

به خاطر داشته باشید که هنگام افزودن هرگونه مکمل به برنامه خود، همیشه باید با دوز کم کار خود را شروع کرده و به این روش کار کنید تا اطمینان حاصل کنید که بدون تحمل عوارض جانبی جانبی قادر به تحمل آن هستید.

مرتبط: گلوتامین و متابولیسم

موارد استفاده مکمل ال کارنیتین و دستور العمل ها

 

بیشتر افراد از ال کارنیتین برای تقویت روند کاهش وزن و افزایش چربی سوزی استفاده می‌کنند. با این وجود دلایل احتمالی دیگری وجود دارد که ممکن است بخواهید کارنیتین را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

این مکمل می‌تواند نواقص را برطرف کند، عملکرد مغز را تقویت کند، از آسیب دیدگی عضلات جلوگیری کند، افزایش استقامت و افزایش عملکرد ورزشی را به ارمغان بیاورد.

همچنین می‌تواند برای گیاهخواران و خام گیاهخواران که ممکن است مصرف محدودی از غذاهای سرشار از کارنیتین داشته باشند بسیار خارق العاده است. مصرف مکمل ال کارنیتین می‌تواند راهی آسان برای تأمین نیازهای شما برای این اسید آمینه مهم باشد.

اگر به دنبال راه‌های افزایش مصرف کارنیتین بدون استفاده از مکمل هستید، از جمله چند وعده غذایی غنی از کارنیتین می‌تواند به شما کمک کند.

آیا ال کارنیتین عوارضی هم دارد؟

 

مگر می‌شود ماده‌ای دارای اثر بر روی بدن انسان باشد و عوارضی هم برای اشخاص خاص نداشته باشد؟

مصرف مکمل ال کارنیتین زیر نظر متخصص تغذیه ورزشی و همراه با ورزش مداوم می‌تواند بدون عوارض باشد. اما به دلیل بالا بردن متابولیسم در شرایط مطلوب مصرف ال کارنیتین توصیه می‌شود در ساعاتی که نزدیک خواب شبانه است مصرف نشود. زیرا می‌تواند انسان را دچار بی خوابی کند. مصرف مکمل ال کارنیتین در ساعات اولیه روز بهترین بیشتر توصیه می‌شود. اما ممکن است شما هم خیلی از خسته‌ها آخر شب آن‌قدر له و لورده باشید که بید خوابتان با این بادها نلرزد.

منتها در مواردی هم دیده شده که افراد دچار استفراغ، حالت تهوع، سردرد، اسهال و آبریزش بینی هم شده‌اند. اگر به این موارد برخوردید آسمان به زمین نیامده. یعنی می‌توانید با مشورت با پزشکتان و تغییر در رژیم‌های غذایی آن را برطرف کنید.

اما در برخی از موارد دیده شده که این عوارض جدی‌تر است. یعنی با مراجعه به پزشکتان ممکن است جلوی مصرف آن را بگیرد و روش را به طور کامل عوض کند. این موارد شامل بالا رفتن میزان سرعت ضربان قلب، افزایش فشار خون و تب باشد. که اگر چنین شد بدون استرس باید مصرف آن را متوقف کرده و از روش‌های دیگر و مکمل‌های دیگر غیر از ال کارنیتین که به بالا رفتن متابولیسم و چربی سوزی کمک می‌کنند استفاده شود. هنگامی که به حد اعتدال مصرف شود، کارنیتین با حداقل خطر عوارض جانبی می‌تواند ایمن و مؤثر باشد.

موارد منع مصرف ال کارنیتین

 

گاهی اوقات در افرادی که دارای بیماری‌های تیروئیدی هستند دیده شده که مصرف مکمل ال کارنیتین باعث بی اشتهایی عصبی آنان شده است. بر این افراد بسیار لازم است که قبل از هر مکمل مصرف کردنی و نه فقط مصرف ال کارنیتین به طور کامل با پزشک خود مشورت کنند.

ال کارنیتین ممکن است خطر بروز تشنج در افراد مبتلا به صرع را افزایش دهد. اگر قبلاً تشنج داشتید، نباید کارنیتین مصرف کنید.

علاوه بر این، کارنیتین ممکن است علائم کم کاری تیروئید را بدتر کند. اگر تیروئید کم کار دارید، قبل از مصرف این اسید آمینه باید با پزشک خود مشورت کنید.

هنگام شروع مصرف کارنیتین، مانند هر مکمل، بهتر است با یک دوز کم شروع شود و به آرامی افزایش یابد تا تحمل بدن را ارزیابی کنید. اگر عوارض جانبی منفی را تجربه کردید، حتماً به پزشک خود گزارش دهید تا مشخص کند آیا مکمل برای شما مناسب است یا خیر.

در آخر، به خاطر داشته باشید که ممکن است کارنیتین باعث کاهش چربی و کاهش وزن افراد شود، اما باید آن را در ترکیب با یک رژیم غذایی سالم و شیوه زندگی فعال استفاده کرد تا بیشترین نتیجه را ببینید.

ای بابا! بالاخره ال کارنیتین مصرف کنیم یا نه؟

 

وظیفه ما بود که به‌عنوان مشاوره و انتقال دانش تمامی موارد مثبت و منفی این مکمل را با شما درمیان بگذاریم. در مورد ال کارنیتین همین گفته بس که مورد تأیید اکثریت پزشکان، متخصصین تغذیه ورزشی و مربیان بدنسازی است. یعنی درصد بسیار کمی از افراد دچار عوارض آن می‌شوند. در بسیاری از موارد دیده شده که با وجود عوارض آن باز هم با اقبال افراد عوارض دیده مواجه می‌شود. دلیل آن هم منافع منحصر به فرد ال کارنیتین است که در کمتر مکمل لاغری دیده می‌شود.

چکیده همه حرف‌های ما

ال کارنیتین چیست؟ کارنیتین یک اسید آمینه است که با انتقال اسیدهای چرب به میتوکندری جایی که می‌توان آنها را در سوخت تجزیه کرد، کار می‌کند.

این اسید آمینه در بدن تولید می‌شود و در مقادیر کمی از مواد غذایی مانند محصولات حیوانی نیز در مقادیر کمی یافت می‌شود.

اگرچه در حد اعتدال بی خطر است، عوارض جانبی احتمالی کارنیتین شامل درد معده، تهوع، استفراغ و اسهال است.

در حالت همراه شدن با یک شیوه زندگی سالم و رژیم غذایی مغذی، مصرف داروی کارنیتین می‌تواند مزایای سلامتی زیادی به همراه داشته باشد.

در حقیقت، مطالعات نشان می‌دهد که ال کارنیتین از استقامت، تقویت وزن جلوگیری می‌کند، از آسیب عضلات جلوگیری می‌کند، چربی سوزی را تقویت می‌کند، عملکرد مغز را تقویت می‌کند و قند خون را تنظیم می‌کند.

 

نظرات کسانی که ال کارنیتین را مصرف کرده‌اند:

 

 • من میوپاتی دارم و متخصص به من گفت که 500 میلی گرم دو بار در روز ال کارنیتین مصرف کنید. به همراه ویتامین‌های دیگر ، ویتامین D ، ویتامین C ، ویتامین B کمپلکس ، ویتامین B12 ، ویتامین CoQ10 و کریل امگا 3 که من هر روز مصرف می‌کنم ، بنابراین نمی‌توانم توضیحی راجع به آنچه ویتامین برای من انجام می‌دهد ، برای شما بیان کنم. با این حال ، اکنون می‌توانم قدم بزنم و پاهایم را بلند کنم ، و قبل از آن نمی‌توانستم پاهایم را بلند کنم یا راه بروم. خدا را شکر! الان میتونم!

 

 • من فقط حدود یک هفته است که این کار را برای کاهش وزن انجام داده‌ام. من هیچ ایده‌ای نداشتم که به خستگی من کمک کند. من در روزهای تعطیل بین 12-15 ساعت خواب بودم. اکنون می‌توانم فقط 8 ساعت بخوابم. تاکنون برای من یک داروی معجزه آسا بوده است.

 

 • بهتر می‌خوابم و درد شدید در هر دو پای من از بین رفته.

 

 • من همیشه احساس گرما می‌کنم و عرق می‌کنم و این به این معنی است که این دارو در بدن من کار می‌کند و چربی‌ها را می‌سوزاند.

 

 • من این ترکیب را با آلفا لیپوئیک اسید مصرف می‌کنم و باعث می‌شود احساس کنم 15 سال جوانتر شدم. من به طور واضح انرژی بیشتری دارم و به کنترل وزن من کمک می‌کند. به نظر من این مسئله به طور چشمگیری باعث کاهش منفی دیابتی نوع 2 من می‌شود. اگر مصرف آن به مدت دو هفته متوقف شود ، متوجه بازگشت علائم می‌شوم. این فقط تجربه من است کتاب دکتر ویلس را در مورد پیری خوب بخوانید آن کتاب زندگی من را تغییر داد. من از کیفیت این محصول عالی بسیار راضی هستم. من مواد خوراکی فیبر دار را هم مصرف می‌کنم، به دلیل این فیبر، دیابت نوع 2 من بهتر شده است.

 

 • من بعد از دریافت خبرهای هولناک از کلسترول بسیار بالایم، به مدت 2.5 ماه (اندکی بیش از 10 هفته) از مکمل ال کارنیتین استفاده کردم. تغییر کوچکی در رژیم غذایی‌ام برای محدود کردن گوشت قرمز به یک بار در هر هفته، خوردن تنها پروتئین‌های بدون چربی (مرغ ، بوقلمون ، ماهی)، افزایش فیبر و خوردن مکمل ال کارنیتین دادم. همانطور که در زیر مشاهده می‌شود کلسترول من را کاهش داده.

کلسترول تست شده 12-14-2017:

 • کلسترول = 262 میلی گرم در دسی لیتر (نرمال 100-199)
 • تری گلیسیرید = 134
 • کلسترول HDL = 53
 • کلسترول LDL = 182 (نرمال 0-99)

 

کلسترول تست شده 15-15-2018 بود:

 • کلسترول = 197 میلی گرم در دسی لیتر (نرمال 100-199) (65 تا پایین آمده)
 • تری گلیسیرید = 106
 • کلسترول HDL = 49
 • کلسترول LDL = 127 (نرمال 0-99) (55 تا پایین آمده)

 

 • این را به عنوان بخشی از رژیم کاهش وزن خود انتخاب کنید و تفاوت را خواهید دید. قطعاً انرژی بیشتری به شما می‌دهد. احساس می‌کنم می‌توانم تمرین بیشتری داشته باشم و در آن کارآمدتر باشم. هرچه تمرینات مؤثرتر باشد، سریعتر وزن کم می‌کنید. استقاده از قرص‌ها بسیار عالی است و از سایر انواع آن مانند مایع و … ارزان‌تر در می‌آید. همچنین ، مطمئن شوید که آن را سریع قورت می‌دهید. زیرا بلافاصله شروع به حل شدن در دهان می‌کند. اگر سریع قورت ندهید، یک خوردنی عجیب و غریب را تجربه خواهید کرد.

 

 • واقعاً محصولی عالی است. باعث می‌شود احساس انرژی بیشتری داشته باشید. من قبلاً 18 ساعت مستقیم در کشتی کروز کار می‌کردم. اما از وقتی کارم به آن صورت نیست وزن اضافه کرده‌ام. به لطف این محصول ماهیچه‌هایم را بسیار بیشتر می‌کنم و وزن قابل توجهی را از دست می‌دهم. مدت زمان را اندازه گیری نکردم تا ببینم چه مدت برای دیدن نتایج به طول صبر کرده‌ام. اما می‌گویم که بعد از 3 ماه با استفاده از این قرص‌ها نتیجه خوبی کسب کردم. درست همان کاری را می‌کند که شما می‌خواهید. که واقعا چربی را به انرژی تبدیل می‌کند. من دوباره آن را خریداری نکردم زیرا اکنون فقط ورزش می کنم که وزنم اضافه نشود.

 

دوست دارید بدانید مکمل ال کارنیتین برای شما هم مناسب است یا نه؟

قد و وزن خود را در کادرهای زیر وارد کنید تا مسائل جالبی را راجع به خودتان بفهمید.

اگر سؤالی راجع به مطلب بالا دارید می‌توانید در قسمت کامنت‌ها زیر همین پست بپرسید تا کارشناسان ما پاسخ شما را بدهند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه