فواید مکمل پروتئین وی

در این مقاله قصد داریم در مورد فواید مکمل پروتئین وی مطالبی را در اختیارتان قرار دهیم، که شامل: مکمل پروتئین وی چیست و عملکرد آن در بدن، فواید مکمل پروتئین وی، مواد تشکیل دهنده، مضرات و عوارض پروتئین وی، طریقه و زمان مصرف، انواعWhey Protein  تفاوت پروتئین وی و پروتئین کازئین، مشخصات تغذیه ای می شود.

مکمل پروتئین وی چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم با فواید مکمل پروتئین وی آشنا شویم باید بدانیم بطور کلی پروتئین وی چیست؟ مکمل پروتئین وی یا همان آب پنیر در بین تمامی ورزشکاران الخصوص ورزشکاران رشته بدنسازی از جایگاه ویژه ای برخودار است، این مکمل تمامی آمینو اسید های ضروری را دارد و ورزشکاران را از هر نوع مکمل پروتئینی دیگر بی نیاز می کند. آب پنیر از شیر تهیه می ‌شود، که در واقع از دو پروتئین کازئین، که تقریباً 80 درصد پروتئین شیر را تشکیل می ‌دهد، و آب پنیر، که 20 درصد دیگر را تشکیل می ‌دهد. هنگامی که شیر به پنیر تبدیل شد، آب پنیر از قسمت ‌های جامد جدا شده و در مایعی که از آن باقی مانده است یافت می ‌شود. پس از جدا شدن، چندین مرحله فرآوری دیگر انجام می ‌شود تا به آنچه را بیشتر مردم به عنوان پروتئین وی می ‌شناسند تبدیل شود: پودری نسبتاً بی مزه که می‌تواند به رژیم غذایی ما اضافه شود.

مکمل پروتئین وی را حتی برای افرادی که ورزش منظم ندارند و حتی برای کودکان نیز تجویز می‌ شود. همینطور برای سالمندان. اگر به دنبال سوزاندن چربی، ایجاد ماهیچه بدون چربی، تقویت سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از ابتلا به بیماری هستید، بیشتر این مکمل را جدی بگیرید. آب پنیر به دلیل داشتن منبع پروتئین قابل جذب بیشتر از هر نوع مواد غذایی یا مکمل دیگر، بسیار مؤثر است و هضم آن آسان است. جای تعجب نیست که امروزه به یکی از محبوب‌ ترین مکمل ‌های پروتئین موجود در بازار تبدیل شده است. پروتئین برای بازسازی سلول ‌ها و بافت‌ های شما، متعادل نگه داشتن مایعات بدن، محافظت از عملکرد آنزیم، حمایت از اعصاب و انقباض عضلات و تقویت آنها کاملاً ضروری است. برای سلامت پوست، مو و ناخن بدیهی است که دریافت مقدار کافی پروتئین در رژیم غذایی شما بسیار مهم است. استفاده از پودرهای پروتئین با کیفیت بالا راهی عالی برای مصرف پروتئین بیشتر بدون اضافه کردن کالری بیشتر یا کربوهیدرات بیشتر به رژیم غذایی شماست. سوال اینجاست که چراWhey Protein  یکی از محبوب‌ترین پروتئین‌ ها برای ورزشکاران و بدنسازان است؟ پروتئین وی یکی از محبوب ‌ترین پروتئین‌ ها برای ورزشکاران و بدنسازان به دلیل داشتن اثرات تقویت کننده ماهیچه است. این مکمل نه تنها در ساخت عضلات و تقویت ترکیب بدن مؤثر است بلکه باعث تسریع در بهبود عضلات آسیب دیده و استرس پس از ورزش نیز می‌ شود.

طبق تحقیقات منتشر شده در ژورنال Science  مکمل Whey Protein یکی از با کیفیت‌ ترین پروتئین ‌ها به دلیل دارا بودن اسید آمینه و قابلیت هضم سریع است و به سرعت برای کمک به عضلات شما کار می‌کند تا آنها بتوانند بهبود، بازسازی و رشد کنند. در ادامه فواید مکمل پروتئین وی را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

عملکرد مکمل پروتئین وی در بدن

برای شروع، آب پنیر یک پروتئین کامل است. به این معنی که این 9 اسید آمینه اساسی برای سنتز پروتئین کافی است که آنرا اسید های آمینه ضروری می ‌نامند زیرا بدن نمی‌ تواند آنها را تولید کند، بنابراین باید در رژیم غذایی خود از آنها استفاده کنید.

پروتئین وی شامل گروه سه اسید آمینه ضروری معروف به مکمل بی سی ای ای است: لوسین، ایزولوسین و والین. اسید آمینه ها به ایجاد و حفظ ماهیچه کمک می ‌کنند. همچنین می ‌توانند به عنوان منبع انرژی در طی تمرین طولانی مدت یا شدید به بدن خدمت کنند.

خرید پودر آب پنیر بدنسازیمشخص شده است که لوسین بیشترین تأثیر را در میزان سنتز پروتئین ماهیچه ‌ها دارد، فرآیندی که باعث می ‌شود عضلات شما بزرگ تر و قوی ‌تر شود. یک قاشق چای خوری 25 گرم مکمل پروتئین وی تقریباً 3 گرم لوسین دارد. این مقدار را فقط 2.3 گرم در هر قاشق غذا خوری در کازئین و 1.5 گرم سویا مقایسه کنید. با توجه به اینکه آستانه فعال سازی سنتز پروتئین درست در حدود 2.5 گرم لوسین اتفاق می افتد، آب پنیر برای ورزشکارانی که به دنبال تقویت رشد، بهبود و عملکرد هستند، کافی نیست و محرک به حساب نمی ‌آید.

فواید مکمل پروتئین وی

از فواید مکمل پروتئین وی میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. افزایش قدرت
 2. چربی‌ سوزی
 3. کاهش اشتها
 4. تثبیت سطح قند خون
 5. بهبود انرژی
 6. تقویت آنتی اکسیدان‌ ها
 7.  تقویت ایمنی بدن
 8. بهبود سلامت قلب
 9. افزایش طول عمر
 • قدرت را افزایش می دهد و عضله سازی می کند

یکی از فواید مکمل پروتئین وی افزودن پروتئین به رژیم غذایی بدون کالری اضافی از کربوهیدرات‌ ها یا چربی‌ ها است. این ماده به طور معمول حاوی 80 تا 90 درصد پروتئین است و به سرعت بدن را ریکاوری و بازیابی می‌ کند. یعنی پس از تمرین، آنچه را که برای ساخت عضله و به دست آوردن دوباره قدرت لازم دارد، در اختیار بدن قرار می ‌دهد.

طبق تحقیقات منتشر شده در ژورنال علوم غذایی مکمل Whey Protein سنتز عضلات را تا حدی بیشتر از محصولات کازئین و پروتئین سویا تحریک می‌ کند. محققان خاطرنشان کردند که اضافه کردن پروتئین اضافی به رژیم غذایی شما می‌ تواند به ارتقاء حجم عضلات کمک کند. به ویژه هنگامی که تمرین ‌ها استقامتی و پشت سر هم باشند. با پروتئین وی می‌ توانید توده عضلانی را حتی در هنگام محدودیت کالری حفظ کنید و از دست رفتن طبیعی ماهیچه ‌هایی را که در سن شما اتفاق می افتد را کاهش دهد.

یک مطالعه در سال 2007 در دانشگاه بیلور، استفاده از پروتئین و اسید های آمینه اضافی را بر روی 19 مرد که چهار بار در هفته ورزش می‌ کردند، مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. محققان دریافتند که مکمل دارای 20 گرم پروتئین، که مقدار 14 گرم آن را پروتئین وی و کازئین تشکیل داده است، و شش گرم اسید آمینه آزاد، منجر به افزایش بیشتر توده عضله بدون چربی در کل بدن، توده عضله ران و قدرت عضلات شده است. و این نتایج نسبت به کسانی که دارونمای کربوهیدرات مصرف می‌کردند تفاوت بسیاری داشت.

 • چربی سوزی

فرا تحلیل سال 2014 که در ژورنال کالج آمریکایی تغذیه منتشر شده است، فواید مکمل پروتئین وی را با ورزش و بدون ورزش استقامتی بر وزن بدن و ترکیب بدن بررسی کرد. محققان دریافتند در بزرگسالان، مکمل آب پنیر کاهش قابل توجهی در چربی بدن و وزن بدن را به دنبال می ‌آورد. این نتایج در بزرگسالانی که مکمل Whey Protein را با ورزش مقاومتی ترکیب می‌ کردند، قابل توجه تر بود.

یک مطالعه منتشر شده در Nutrition and Metabolism، فواید مکمل پروتئین وی را هنگام تمرین شرکت کنندگانی که میزان کالری آنها را 500 کالری در روز کاهش داده است، ارزیابی کرد. در مقایسه با شرکت کنندگان گروه کنترل که دارونما که کالری خود را 500 کالری کاهش داده‌اند، هر دو گروه وزن قابل توجهی از دست دادند. اما گروه Whey Protein چربی بدن را به طور قابل توجهی بیشتر از دست داد (6.1 درصد از چربی بدنشان) و حفظ عضله بیشتری نشان دادند.

Whey Protein به دلیل داشتن توانایی پشتیبانی در کاهش وزن، یک پروتئین سالم شناخته شده است. زیرا در مقایسه با چربی و کربوهیدرات‌ ها بیشترین ریز مغذی ‌ها را دارد. رژیم‌های غذایی با پروتئین بالاتر همچنین می‌توانند به تقویت متابولیسم کمک کنند و منجر به کاهش وزن طولانی مدت شود.

مکمل پروتئین وی راهی آسان برای افزایش روزانه پروتئین شما است و در صورت ترکیب با رژیم کم کالری ممکن است به کاهش وزن کمک قابل توجهی کند. در یک مطالعه در سال 2008، شرکت کنندگان چاق که به آنها مکمل پروتئین یا آب پنیر داده شد، چربی بدن را به میزان قابل توجهی بیشتر از دست دادند و نسبت به گروه دارونما عضلات بیشتری را از ریزش عضله حفظ کردند.

این بدان معنا نیست که می ‌توانید از ورزش استقامتی خود دور شوید و آن را رها کنید، این بدان معناست که با مکمل پروتئین آب پنیر بیشتر از آموزش خود بهره مند می ‌شوید.

 • کاهش اشتها

Whey Protein هر دو ماده گرلین و لپتین را در بدن تحت تأثیر قرار می ‌دهد. این ‌ها دو هورمونی هستند که به تنظیم اشتهای شما کمک می ‌کنند. لپتین در درجه اول بر تعادل انرژی تأثیر می ‌گذارد، که به سرکوب مصرف مواد غذایی کمک می ‌کند، در حالی که گرلین گرسنگی را تنظیم می ‌کند و در شروع وعده غذایی نقش دارد.

این هورمون‌ ها با هم کار می ‌کنند تا بدن شما هنگام نیاز احساس گرسنگی کند. مطالعات نشان می‌ دهد که در بیماران چاق، سطح گردش لپتین به طور معمول افزایش می ‌یابد، در حالی که سطح گرلین کاهش می ‌یابد. پنیر به تعادل ترشح لپتین و گرلین کمک می ‌کند و از این طریق میل گرسنگی را کاهش می ‌دهد و به شما در جلوگیری از پرخوری کمک می‌ کند.

در راستای حمایت از کاهش وزن سالم، در تحقیقات مشخص شده است می توان از فواید مکمل پروتئین وی به افزایش احساس سیری و کاهش مصرف مواد غذایی در کوتاه مدت اشاره نمود. یک مطالعه در سال 2009 اثرات منابع مختلف پروتئین بر اشتها را مقایسه کرد و دریافت که پروتئین آب پنیر بیشتر از سویا یا کازئین از گرسنگی می‌ کاهد. علاوه بر این، میزان غذایی که بعد از مصرف پروتئین وی خورده شد در مقایسه با بقیه کمتر بود.

یک مطالعه در سال 2013 در مجله تغذیه و متابولیسم مدیترانه منتشر شد که مکمل پروتئین وی می ‌تواند به کاهش کالری در نتیجه مکانیسم‌ های مختلف فیزیولوژیکی کمک کند. به گفته محققان، میزان اسید آمینه موجود در Whey Protein عامل اصلی تأثیر بر سیری است. این هورمون‌ ها پس از مصرف پروتئین در دستگاه گوارش آزاد می‌ شوند، که ممکن است در هنگام مصرف باعث کاهش مصرف مواد غذایی شود.

 • تثبیت سطح قند خون

آب پنیر قادر است سطح قند خون را هنگام مصرف درست قبل از غذا با شاخص قند خون بالا تثبیت کند. باعث تحریک تولید انسولین می ‌شود و از افزایش شدید قند خون جلوگیری می ‌کند. طبق تحقیقات منتشر شده در ژورنال جهانی دیابت، یکی از فواید مکمل پروتئین وی مدیریت علائم دیابت است. تخلیه معده را کند می ‌کند، انسولین و هورمون ‌های روده مانند incretin را که بعد از خوردن غذا آزاد می ‌شود، تحریک می‌ کند و برای کاهش سطح قند خون کار مثبت انجام دهد و می‌ تواند به طور طبیعی میزان قند خون بعد از غذا را کاهش دهد، به خصوص هنگامی که چند دقیقه قبل از غذا مصرف شود.

 • بهبود انرژی

Whey Protein باعث افزایش گلیکوژن می‌ شود که منبع انرژی حین ورزش یا فعالیت سنگین و بر تعادل انرژی تأثیر می ‌گذارد. به علاوه، از آنجا که پروتئین وی به راحتی توسط بدن هضم و قابل دسترسی است، به سرعت به انرژی تبدیل می ‌شود و می ‌تواند به طور طبیعی در افزایش سطح انرژی کمک کند.

یک مطالعه در سال 2013 که در ژورنال علوم و ورزش ورزشی منتشر شد. این تحقیقات نشان داد که زنان هنگام مصرف پروتئین وی بعد از تمرین استقامتی، افزایش نشانگرهای عملکرد را تجربه کردند. برخی از نشانگرهای عملکردی که در بسکتبالیست‌ های زن تست شده‌اند شامل چابکی در حین ورزش، پرش عمودی بیشتر و استقامت عضلات هستند. سطح انرژی و عملکرد بهبود یافته به دلیل اسیدهای آمینه موجود در Whey Protein است.

فواید مکمل پروتئین ویدر مطالعه‌ای که در سال 2014 در پزشکی و علوم ورزشی و ورزش منتشر شد، دانشمندان اثر Whey Protein را روی 40 موش در حین تمرین ورزش ارزیابی کردند. آن‌ ها دریافتند که مکمل پروتئین وی باعث بهبود عملکرد ورزش، قدرت و استقامت بدنی می‌ شود.

 • تقویت آنتی اکسیدان‌ ها

Whey Protein به افزایش تولید گلوتاتیون، آنتی اکسیدان اصلی که در هر سلول بدن شما یافت می‌ شود، کمک می‌کند. تحقیقات نشان می ‌دهد که این مکمل سرشار از سیستئین است، یک اسید آمینه که برای سنتز گلوتاتیون مورد نیاز است. دانشمندان دانشگاه ایالتی اوهایو دریافتند که مکمل پروتئین وی هیدرولیز شده غلظت گلوتاتیون داخل سلول را 64 درصد افزایش می ‌دهد.

از جمله فواید مکمل پروتئین وی و گلوتاتیون می توان به از بین بردن رادیکال های آزاد که باعث آسیب سلول، سرطان و بیماری های پیری مانند پارکینسون و آلزایمر می ‌شوند اشاره کرد. همچنین به محافظت از بدن در برابر سموم محیطی و مقاومت در برابر دارو کمک می ‌کند و برای سیستم ایمنی قوی بسیار مهم است.

 • تقویت ایمنی بدن

همانطور که گفته شد یکی فواید مکمل پروتئین وی تقویت سنتز گلوتاتیون است که برای تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار مفید است. گلوتاتیون همچنین باعث افزایش اثرات آنتی اکسیدان های دیگر مانند ویتامین C، CoQ10، ALA و ویتامین E می‌ شود. همچنین تعدادی پروتئین و ویتامین دیگر مانند ویتامین D وجود دارد که بر عملکرد سیستم ایمنی تأثیر مثبت می ‌گذارد و فعالیت ضد میکروبی را از خود نشان می ‌دهد.

طبق تحقیقات منتشر شده در ژورنال انجمن بین المللی تغذیه ورزشی، پروتئین وی به بدن کمک می ‌کند تا بعد از ورزش ریکاوری شود. این امر برای جلوگیری از نقص ایمنی، استرس اکسیداتیو و التهاب بیش از حد مهم است. آب پنیر نه تنها باعث افزایش تولید گلوتاتیون می ‌شود، بلکه حاوی اسیدهای آمینه آل آرژنین و لوسین نیز هست که عملکرد ایمنی را تقویت می ‌کند.

 • بهبود سلامت قلب

مطالعات نشان می ‌دهد که Whey Protein باعث کاهش فشار خون و سفتی شریان‌ ها می ‌شود. این ماده برای محافظت از عوامل خطر قلبی عروقی با محافظت از عضلات و کمک به کاهش وزن کار می ‌کند. کاهش وزن بدن مشکلات مربوط به چاقی مانند بیماری قلبی را کاهش می‌ دهد.

مطالعه‌ای در سال 2016 که در ژورنال آمریکایی تغذیه بالینی در مورد فواید مکمل پروتئین وی و بهبود سلامت قلب منتشر شده است از این قرار است: فشار خون 42 شرکت کننده را که به مدت هشت هفته پودر پروتئین وی و یا مالتودکسترین مصرف کرده ‌اند را، ارزیابی کرده کسانی که از پروتئین وی استفاده می‌ کردند کاهش قابل توجهی در فشار خون و افزایش گردش خون را تجربه کردند. پروتئین وی همچنین کلسترول کل بدن را کاهش داد.

 • افزایش طول عمر

پروتئین وی با کاهش هدر رفتن عضلات که با افزایش سن و افزایش جذب مواد مغذی بدون افزایش گرسنگی همراه است، طول عمر را افزایش می دهد. این مهم است زیرا با افزایش سن، توده استخوانی، عملکرد سلول ‌ها از دست می ‌رود و عملکرد دستگاه گوارش شما کاهش می‌ یابد. با این حال، نشان داده شده است که آب پنیر باعث کاهش تلفات در همه جای بدن شده و این ماده را به یک غذای فوق العاده باورنکردنی تبدیل کرده و روند پیری را کند می ‌کند.

یک مطالعه انجام شده در آلمان نشان داد که وقتی بزرگسالان مسن بیشتر با پروتئین وی مصرف می ‌شوند، باعث ایجاد اثرات مثبت در سنتز پروتئین ماهیچه، توده عضلانی و قدرت عضلات می ‌شود.

یک مطالعه در سال 2016 در مواد مغذی منتشر شده است که نشان می‌ دهد افزایش پروتئین در میان سالمندان سلامت ماهیچه ‌ها را بهبود می‌ بخشد، به حفظ تعادل انرژی و مدیریت وزن کمک می‌ کند و عملکرد قلبی عروقی را پشتیبانی می ‌کند.

مواد تشکیل دهنده پروتئین وی یا آب پنیر

پس از مطرح نمودن فواید مکمل پروتئین وی حال قصد داریم مواد تشکیل دهنده این مکمل مفید را در اختیارتان قرار می دهیم.

آلفا – لاکتوگلوبولین

بتا – لاکتوگلوبولین

آلبومین سرم گاوی (BSA)

ایمونوگلوبولین ها (IgG1، IgG2، IgA ترشحی و IgM)

اجزای کوچک تر: پروتئین ‌های اتصال دهنده آهن (لاکتوفرین، لاکتوفرریکین)، کلسیم، پتاسیم، سدیم، فسفر، اسیدفولیک، بیوتین و ویتامین ‌های A، C، B1، B2، B3، B5 و B12.

آب پنیر از بسیاری از زیر مجموعات پروتئین کوچک تر مانند بتا – لاکتوگلوبولین، آلفا – لاکتالبومین و ایمونوگلوبولین ها (IgGs) تشکیل شده است. هر یک از این زیربخش ها خاصیت بیولوژیکی خاص خود را دارند. زیرشاخه‌ های پروتئینی از اسید های آمینه ساخته می‌ شوند.

مانند تمام پروتئین ‌ها – مرغ، گوشت گاو، تخم مرغ، سویا، برنج، شاه دانه و غیره، پروتئین وی از اسید های آمینه تشکیل شده است که بدن می ‌تواند برای رشد ماهیچه ‌ها و ترمیم بافت ها از آن استفاده کند. اما غلظت بالای آن از اسید های آمینه زنجیره ‌ای شاخه‌ای (BCAA) به ویژه لوسین است که این پروتئین را از سایرین جدا می ‌کند.

دو نوع پروتئین در شیر وجود دارد: آب پنیر و کازئین. آب پنیر بخش مایع و شفاف شیر است که پس از فرآیند تولید پنیر، پس از انعقاد و برداشتن پنیر باقی مانده است.

همانطور که می ‌دانید اصطلاح آب پنیر به ماده پیچیده‌ای اطلاق می ‌شود که از مایع جدا شده و از ترکیب پروتئین، لاکتوز، مواد معدنی، ایمونوگلوبولین ها و مقدار کمی چربی تشکیل شده است. اما در درجه اول این پروتئین و برخی از پپتیدهای بسیار فعال زیستی موجود در آب پنیر هستند که آن را به عنوان یک غذای فوق العاده برای از دست دادن چربی و ساخت عضلات بدون چربی (یا همان حجم خشک) تبدیل می ‌کنند.

طریقه و زمان مصرف پروتئین ویطریقه مصرف مکمل پروتئین وی

برای استفاده از پودر پروتئین وی، فقط یک قاشق غذاخوری (یا حدود 28 گرم) را به هر مایع مانند آب، شیر بادام یا شیر اضافه کنید. همچنین می ‌توانید این دوز Whey Protein را به جو دو سر یا ماست اضافه کنید. پودر وقتی با یک مایع مخلوط شد دوباره ساخته می‌شود. استفاده از مخلوط کن، میکسر یا بطری به مخلوط کردن پودر کمک کرده و به شما یک بافت خامه‌ای، بدون گلوله شدن می‌دهد.

زمان مصرف پروتئین وی

بهترین زمان برای استفاده در صبح، به عنوان بخشی از صبحانه و بعد از تمرین است. مصرف یک قاشق غذاخوری حدود 30 دقیقه بعد از تمرین به بهبودی عضلات کمک قابل توجهی می ‌کند. همچنین ممکن است مصرف پروتئین وی 30 دقیقه قبل از غذا مفید باشد. این باعث می ‌شود احساس سلامتی کامل کنید و به منظور کمک به شما در جلوگیری از پرخوری است. در ادامه عوارض جانبی و اقدامات احتیاطی پروتئین وی را در اختیارتان قرار می دهیم.

انواع پروتئین وی

شما می‌توانید سه نوع اصلی از پروتئین وی را پیدا کنید، که با روش پردازش مشخص می ‌شوند.

 • کنسانتره پروتئین وی: این بهترین و کم فرآوری ‌ترین حالت Whey Protein است. زیرا حاوی مقادیر کم چربی و کلسترول و مقادیر بالاتر ترکیبات فعال زیستی به شکل لاکتوز است. از آنجا که این محصول با حداقل فرآوری انجام می ‌شود، از فواید مکمل پروتئین وی کنسانتره می توان به مواد مغذی تقویت کننده سلامتی را که به طور طبیعی در آن یافت می‌شود اشاره نمود. کنسانتره Whey Protein دارای طعم مطبوع‌ تری نسبت به سایر پروتئین ‌های آب پنیر است و این به دلیل داشتن لاکتوز و چربی آن است.
 • پروتئین وی ایزوله: این مورد برای از بین بردن بیشتر کربوهیدرات ‌ها و چربی ‌های موجود در کنسانتره Whey Protein تحت فرآوری بیشتر قرار می‌ گیرد. ایزوله‌ ها حاوی حدود 90 درصد یا بیشتر پروتئین هستند. ایزوله پروتئین وی از کنسانتره میزان لاکتوز کمتری دارد.
 • پروتئین وی هیدرولیز: وقتی Whey Protein هیدرولیز شود، پروتئین‌ های بزرگتر به قطعات کوچک تر و قابل هضم تقسیم می‌ شوند. پروتئین‌ های موجود در هیدرولیز، با گرما، آنزیم‌ها یا اسیدها قابل تجزیه هستند. Whey Protein هیدرولیز به سرعت جذب می ‌شود و سطح انسولین خون را افزایش می ‌دهد. این برای ورزشکارانی که می‌ خواهند عضله بدون چربی و خشک داشته باشند مفید است.

سوال اینجاست که تفاوت بین کنسانتره آب پنیر، جدا شده و هیدرولیز چیست؟

کنسانتره پروتئین وی

اگرچه کنسانتره پروتئین وی حاوی پروتئین کمتری نسبت به ایزوله است، یک کنسانتره با کیفیت بالا شامل بسیاری دیگر از ترکیبات مفید موجود در شیر است. کنسانتره های خوب حاوی مقادیر به مراتب بالاتر از فاکتورهای رشد، فسفولیپیدها و لیپیدها، مانند اسید لینولئیک کونژوگه (CLA) هستند و غالباً حاوی مقادیر بالاتری از ایمونوگلوبولین ها و لاکتوفرین هستند.

پروتئین وی ایزوله

ایزوله تقریباً تمام چربی و لاکتوز را از بین برد و غلظت پروتئین آن را تا 95-95 درصد افزایش می‌ دهد. برخی از افرادی که با شیر مشکل دارند Whey Protein ایزله برایشان بهتر از کنسانتره یا هیدرولیز شده است.

پروتئین آب پنیر هیدرولیز

آب پنیر هیدرولیز اغلب به عنوان “قبل از هضم” خوانده می ‌شود، زیرا قبلاً دچار یک تجزیه جزئی شده است. این باعث کاهش زمان هضم در مقایسه با دو شکل دیگر پروتئین می ‌شود. پس بسیار سریع الهضم است و برای افرادی مناسب است که گوارش ضعیف ‌تری دارند.

بهترین نوع پروتئین وی کدام است؟

باتوجه به فواید مکمل پروتئین وی ایزوله و هیدرولیز به مراتب از کنسانتره ساده Whey Protein برتر است. اما واقعیت این است که هنوز مطالعات طولانی مدت نشان نمی ‌دهد که یک شکل پودر پروتئین برای رشد عضلات و ترمیم بافت در مقایسه با سایرین برتری دارد. بنابراین یکی از آنها را انتخاب کنید که به بهترین وجه متناسب با سبک زندگی و بودجه شما باشد. از طرف دیگر، اگر رژیم غذایی کم کربوهیدرات خود را دارید، یک پروتئین وی ایزوله گزینه ‌ای محبوب به حساب می‌ آید. اگر عدم تحمل لاکتوز دارید، ممکن است بخواهید یک پروتئین آب پنیر (که حاوی لاکتوز کمتر است) یا پروتئین وی هیدرولیز را امتحان کنید.

مضرات و عوارض پروتئین وی چیست؟

اگر به لاکتوز حساسیت دارید، ممکن است بعد از مصرف پروتئین وی، گاز، نفخ، گرفتگی، خستگی، سردرد و تحریک پذیری را تجربه کنید. فرآورده‌ های Whey Protein که حاوی شیرین کننده ‌های مصنوعی هستند، (مانند ایزوله ‌ها) ممکن است منجر به عوارض جانبی شوند زیرا تجزیه آنها دشوارتر است و می‌ توانند باعث ناراحتی گوارشی شوند.

اگر حساسیت به آب پنیر ندارید، مطمئن شوید که از بالاترین کیفیت محصول پروتئین وی در آنجا استفاده می‌ کنید. هضم این غذا آسان تر خواهد بود زیرا کمتر فرآوری شده است و حاوی مواد مصنوعی یا مواد شیمیایی دیگری نیست.

در عوض، افرادی که قادر به استفاده از پروتئین وی نیستند، باید در نظر داشته باشند که یک پودر پروتئین گیاهی مانند پروتئین نخود فرنگی یا پودر پروتئین برنج قهوه ‌ای جوانه زده را امتحان کنید. بعلاوه، خوردن غذاهای پر پروتئین همچنین می ‌تواند برای ساختن عضلات، بهبود انرژی و از دست دادن چربی بدن بسیار مفید باشد.

مضرات و خطرات پروتئین وی آیا استفاده از پروتئین وی خطر دارد؟

با وجود فواید مکمل پروتئین وی بر سلامتی نباید آن را توسط افرادی که حساسیت به شیر دارند و یا عدم تحمل لاکتوز مصرف شود. این مورد را اما در نظر داشته باشید، در دوره‌ ای که پروتئین وی استفاده می ‌کنید باید هر روز مقدار زیادی آب بنوشید تا دچار یبوست نشوید. سعی کنید در دوران حجم مقدار بیشتری نسبت به معمول آب بنوشید.

تاثیرات استفاده بیش از از مکمل پروتئین وی

پروتئین بیش از حد می‌ تواند منجر به ناراحتی دستگاه گوارش شود اما هیچ مطالعه ‌ای وجود ندارد که نشان دهد رژیم‌ های غذایی با پروتئین بالاتر می‌ تواند منجر به آسیب کلیه، ریزش استخوان یا کم آبی در افراد سالم شود.

اگر می ‌خواهید Whey Protein را به طور منظم در برنامه غذایی خود بگنجانید، میزان توصیه شده روزانه پروتئین خود را محاسبه کنید. بعد از آن میزان مصرف خود را در چندین وعده پخش کنید. برای بسیاری، این یک روش پایدارتر از تلاش برای خرد کردن هرچه بیشتر پروتئین به سه وعده غذایی است.

تغییر بخشی از بودجه کالری خود به پروتئین وی می ‌تواند به شما در از دست دادن چربی کمک کند. ولی اگر می ‌خواهید وزن خود را افزایش دهید کافی نیست. برای ساخت ماهیچه هنوز لازم است مقدار کالری بیش از آنچه می ‌سوزانید بخورید. اگر کالری شما در سطح پایینی باشد، مهم نیست که چقدر پروتئین استفاده می ‌کنید، وزن مورد نظر خود را نخواهید گرفت. علاوه بر دریافت مقدار زیادی پودر پروتئین وی در رژیم غذایی، همچنین اطمینان حاصل کنید که از چربی‌ های سالم کافی و کربوهیدرات‌ های پیچیده دریافت می ‌کنید. بنابراین سوخت کافی برای رشد عضله دارید.

چگونه از پروتئین وی استفاده کنیم؟

پروتئین وی خشک شده و به شکل پودر می توانید تهیه کنید و با اضافه کردن مایع به راحتی به حالت قبل خود باز می‌ گردد. برای استفاده از Whey Protein کافی است یک قاشق غذاخوری (یا حدود 28 گرم) از پودر مرغوب را به شیکر اضافه کنید. به عنوان مثال، بعد از تمرین من یک شیکر پروتئین وی و برای صبحانه و یک وعده دیگر داشته باشید.

باتوجه به فواید مکمل پروتئین وی آیا برای همه افراد مناسب است؟

فواید مکمل پروتئین وی سؤال شایع این است که آیا پودر پروتئین وی برای شما مناسب است یا خیر. تقریباً همه می‌توانند از مصرف پروتئین بهره مند شوند. پودرهای پروتئینی باکیفیت حاوی تعدادی ماده مغذی مفید از جمله آنتی اکسیدان‌ها و اسیدهای آمینه‌ها هستند. تحقیقات نشان می‌دهد که ورزشکاران به طور خاص برای دستیابی به ریکاوری ماهیچه‌ها پس از تمرینات سخت، باید مصرف پروتئین خود را افزایش دهند. بعلاوه، مکمل پودرهای پروتئین طبیعی می‌تواند باعث افزایش سطح انرژی شما و کاهش گرسنگی شود.

اما اثر هرگونه Whey Protein به کیفیت پودر پروتئین شما بستگی دارد. بنابراین از مصرف موارد فیک و کم کیفیت و از ایزوله‌های آب پنیر و پودرهای ساخته شده با مواد مصنوعی خودداری کنید.

تاثیر پودر های پروتئین وی

در مورد فواید مکمل پروتئین وی و پرو پروتئین‌ها مباحثی را در اختیارتان قرار دادیم حال میخوایم تاثیر آن بررسی کنیم. این نوع مکمل ها برای کمک به شما در ایجاد توده عضلانی بدون چربی، کاهش ریزش عضلات و از بین بردن احساس گرسنگی، مفید هستند. تحقیقات نشان می‌دهد که استفاده پروتئین وی درست قبل از غذا به تنظیم قند خون شما کمک می ‌کند و میزان گرسنگی شما را کاهش می ‌دهد، بنابراین کمتر غذا می‌ خورید. بسیاری از مطالعات همچنین ثابت می‌ کنند که مکمل پروتئین باعث بهبودی در عملکرد عضلات، عملکرد ورزشی مو باعث افزایش سطح انرژی می ‌شود.

تفاوت پروتئین وی و پروتئین کازئین چیست؟

آب پنیر و کازئین هر دو پروتئین موجود در شیر هستند. حدود 4/3 گرم پروتئین در 100 میلی لیتر شیر گاو وجود دارد که از این میزان کازئین 80 درصد و 20 درصد را هم Whey Protein تشکیل می ‌دهد. آب پنیر درصد بالاتری از اسیدهای آمینه‌های زنجیره‌ای شاخه دار نسبت به پروتئین کازئین دارد ، که به آب پنیر اجازه می‌دهد سنتز پروتئین را سریعتر از کازئین افزایش دهد. مطالعات نشان می‌دهد که پروتئین وی همچنین هضم پذیری بیشتری دارد، و سریعتر از پروتئین کازئین هضم می‌شود.

تفاوت پروتئین وی و پروتئین کازئینپروتئین وی ایزوله چیست؟

زمانی به این مکمل ایزوله پروتئین وی گفته می ‌شود که چربی از مکمل خارج شده باشد. اگرچه پروتئین وی خالص‌ ترین منبع پروتئین موجود شناخته شده است، اما حاوی غلظت پروتئین 90 درصد و حتی بیشتر است. اما مسئله ایزوله‌ ها این است که پروتئین‌ ها به دلیل تولید اغلب می ‌توانند حالت طبیعی خود را از دست می ‌دهند و این امر برای دستگاه گوارش شما سخت ‌تر می ‌شود. فرآیند دناتوراسیون (از دست رفتن حالت عادی پروتئین) شامل تجزیه ساختارهای پروتئینی و از دست دادن پیوندهای پپتیدی آنها و در نتیجه کاهش سرعت اثربخشی پروتئین است. همانطور که گفته شد، نوعی آب پنیر به نام آب پنیر هیدرولیز وجود دارد که شناخته شده. نسبت به کنسانتره پروتئین وی ایزوله یا کنسانتره از حساسیت کمتری برخوردار است.

مشخصات تغذیه‌ای پروتئین وی

طبق گفته USDA ، یک قاشق غذاخوری (28 گرم) پودر پروتئین وی تقریباً موارد زیر را شامل می ‌شود:

 • 100 کالری
 • 5 گرم کربوهیدرات
 • 20 گرم پروتئین
 • 1.5 گرم چربی
 • 1 گرم فیبر
 • 3.5 گرم شکر
 • 94 میلی گرم کلسیم (9 درصد DV)
 • 140 میلی گرم سدیم (6 درصد DV)

ترکیبات پروتئین وی سطح بالایی از اسیدهای آمینه ضروری و زنجیره‌ای را فراهم می ‌کند. این ماده فعال زیستی این پروتئین ‌ها است که به Whey Protein خواص فوق العاده مفید زیادی می ‌دهد. سیستئین یک اسید آمینه است که به مقدار زیادی در پروتئین وی وجود دارد.

سیستئین بسیار مفید است زیرا سطح گلوتاتیون (سه ترکیب پروتئینی کوچک) را تقویت می ‌کند. این ماده یک آنتی اکسیدان مهم است که می ‌تواند به کاهش خطر سرطان و بیماری ‌های ناشی از استرس اکسیداتیو کمک کند. تحقیقات نشان می ‌دهد که اسیدهای آمینه زنجیره‌ای شاخه دار در آب پنیر نیز نقش مهمی در فواید سلامتی آب پنیر دارند زیرا آنها باعث حفظ بافت و جلوگیری از خرابی عضلات در حین ورزش می ‌شوند.

پروتتین وی ژن استار

برای به دست آوردن فواید مکمل پروتئین وی ترکیبات شما باید بهترین منبع موجود را انتخاب کنید. به دنبال یک پودر Whey Protein  طبیعی یا ارگانیک باشید و کاملاً عاری از هورمون‌ ها، سموم دفع آفات، مواد مصنوعی، گلوتن و ارگانیسم‌ های اصلاح شده ژنتیکی باشد. برای همین موضوع است که ما پروتئین وی ژن استار را به شما پیشنهاد می ‌دهیم.

سعی کنید از هرگونه پروتئین وی پردازش شده استفاده نکنید که هضم آن برای شما سخت باشد. به‌علاوه، ایزوله‌های پروتئین ارزانتر آب پنیر اغلب حاوی شیرین کننده‌های مصنوعی دیگری هستند که می‌توانند بر روی دستگاه گوارش و سیستم عصبی اثر نامطلوب بگذارند. کنسانتره آب پنیر ارگانیک از گاوهایی که از علف طبیعی تغذیه کرده باشند، بیشترین چربی ترکیبات را مانند ایمونوگلوبولین ها و مواد معدنی فراهم می‌کند که بسیاری از عملکردهای بدن را پشتیبانی می‌کند.

فواید مکمل پروتئین وی بر سلامتی بدن

تأثیرات ورزش استقامتی را تقویت می ‌کند

مکمل پروتئین وی همراه با ورزش استقامتی باعث افزایش بیشتری در قدرت عضلانی و توده عضلانی نسبت به تمرینات استقامتی به تنهایی می ‌شود. مطالعه‌ای که در ژورنال بین المللی تغذیه ورزشی و ورزش متابولیسم منتشر شده است، این نتیجه را بیان نموده است: افرادی که در طول تمرین استقامتی با پروتئین وی همراه بودند، تقریباً 5 درصد بیشتر از میزان توده بافت بدون چربی را در مقایسه با افرادی که استفاده نکردند، داشتند.

یعنی در مقایسه با سایر اشکال پروتئین، مانند کازئین و سویا، پروتئین وی واکنش بهتری در بدن نشان می ‌دهد و از این جهت در میان تمام این پروتئین ‌ها برگزیده است. به دنبال یک برنامه تمرینی شدید 10 هفته‌ای، مردان آموزش دیده مقاوم که از پروتئین وی برخوردار بودند، در مقایسه با گروهی که مکمل کازئین مصرف کرده بودند، از نظر استحکام و توده عضلانی بیشتر و کاهش چربی بدن به طور قابل توجهی برتر بودند.

آیا صرفا فواید مکمل پروتئین وی موارد ذکر شده است؟ در پاسخ باید گفت خیر در ادامه سایر فواید را نیز در اختیارتان قرار می دهیم.

دیگر فواید مکمل پروتئین وی

 • منبع متعادل اسیدهای آمینه ضروری و پپتیدها.
 • نسبت بالای بازده پروتئین: یک مطالعه نشان داد پروتئین شیر توسط بدن بهتر از سویا جذب می ‌شود.
 • منبع عالی اسید های آمینه زنجیره‌ای شاخه‌ای (لوسین، ایزولوسین، والین): لوسین یک اسید آمینه مهم برای سنتز پروتئین جدید یا عضله است.
 • پروتئین وی یک منبع عالی گلوتامین است.
 • به سرعت از معده عبور می‌ کند و به سرعت در روده جذب می‌ شود (در مقابل کازئین که به کندی از معده خارج می‌ شود).
 • تأخیر در مصرف پروتئین وی می ‌تواند مانع رشد و ترمیم ماهیچه‌ ها شود، همچنین احساس درد بیشتری را برای تمرین بعدی شما به وجود آورد.
 • به عنوان یک منبع پروتئین در رژیم غذایی
 • آب پنیر یک ابزار قدرتمند تغذیه‌ای همه کاره است. بین وعده‌ های غذایی یک غذای مهار کننده اشتهای عالی به حساب می ‌آید. شما حتی می‌توانید با آن پخت و پز انجام داده و در انواع دستورات پخت شیرینی و پنکیک استفاده کنید.
چکیده مقاله
 • پروتئین وی بخش مایع شفاف شیر است که در فرآیند تولید پنیر، پس از انعقاد و برداشتن پنیر باقی مانده است. این ماده پیچیده‌ای است که از مایع جدا شده و از ترکیبی از پروتئین، لاکتوز، مواد معدنی، ایمونوگلوبولین ها و مقدار کمی چربی تشکیل شده است.
 • ترکیبات پروتئین وی سطح بالایی از اسیدهای آمینه ضروری و زنجیره‌ای را فراهم می‌کند. این ماده فعال زیستی این پروتئین‌ها است که به پروتئین وی خواص مفید بسیاری می‌دهد.
 • آیا پودر Whey Protein برای شما مفید است؟ فواید بسیاری در این نوع پودر پروتئین وجود دارد، از جمله توانایی آن در افزایش قدرت، ایجاد عضلات، سوزاندن چربی، کاهش اشتها، تثبیت قند خون، بهبود انرژی، تقویت سطح گلوتاتیون (یک آنتی اکسیدان قوی)، ایمنی بدن و افزایش طول عمر شما.
 • دوز مناسب پروتئین وی چیست؟ مصرف یک قاشق غذاخوری (حدود 28 گرم) سی دقیقه بعد از تمرین یا 30 دقیقه قبل از غذا می‌تواند مفید باشد. همچنین همین مقدار در هنگام صبحانه را نباید از قلم انداخت.
 • به دنبال یک پودر پروتئین وی طبیعی یا ارگانیک باشید که کاملاً عاری از هورمون‌ها، سموم دفع آفات، مواد مصنوعی، گلوتن و ارگانیسم‌های اصلاح شده ژنتیکی باشد. حتی الامکان از پروتئین وی ‌هایی با هضم آسانتر کمک بگیرید.
 • مهم نیست که هدف شما افزایش عضلات، کاهش چربی بدن یا کنترل گرسنگی است، پرتئین وی می‌تواند به شما کمک کند. نه، پروتئین وی جایگزینی برای برنامه غذایی و تمرینی مناسب نیست، اما یک مکمل Whey Protein می ‌تواند برای کمک به تغییر ترکیب بدن و بهره مندی بیشتر از تمرین از اهمیت بسیاری برخوردار باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه